Jesteś w: Strona główna Artykuły Zatonięcie jachtu Nashachata

Artykuły

Powrót do listy

Zatonięcie jachtu Nashachata

W prawdzie zatonięcie jachtu „Nashachata”nie przeszło do historii tak, jak „Zatonęcie Meduzy”, ale już sam fakt zatonięcia jest tragiczny, a szczególnie wtedy, gdy pociąga to za sobą ofiary w ludziach. Zatonięcie Meduzy stało sią słynne, ponieważ w obliczu niebezpieczeństwa kapitan wraz załogą opuścili statek i zostawili pasażerów na pastwą losu.
 W przypadku jachtu „Nashachata” zginął kapitan i jego brat.


Strony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 

Facit: niezależnie od systemu stopni i od postępu techniki, nie zapominajmy o rozsądku i DOBREJ PRAKTYCE MORSKIEJ

Trochę szczęścia też się przydaje. Na początku stycznia 1898 w Kanale Beagle na skały wszedł statek Belgica. Członkami załogi było dwóch Polaków: Henryk Arctowski i Antoni Dobrowolski. Przytaczam za Dobrowolskim: „Trzy ostre zęby kamienne chwyciły go (statek) tak, że skakał na nich przez całą dobę, fale, bowiem, rozhukane, co chwila podnosiły statek i co chwila uderzały nim o rafę.-----------------

Wybawiło nas samo morze. Nad rankiem do kanału wtargnął niezwykle silny przypływ, podniusł statek, maszyna ciągle czynna targnęła i niespodziewanie wydobyliśmy się z zębisk rafy. Ze zaś ciągłe uderzanie o trójostrze skał nie przedziurawiły statku, zawdziączaliśmy to przypadkowi. Mianowicie, na tych zębiskachzebrała sią wielka kupa traw morskich, które grając rolę poduszki, uchroniły okrąt od zagłady...”

Kilka dygresji na koniec: ·Jeszcze w słupeckim liceum, na przedmiocie zwanym propedeutyka filozofii rozważany była kwestia, czy można mówić prawdę kłamiąc? Otóż można; na przykład to, gdy powtarza się informację usłyszaną od zaufanej osoby, a informacja jest mimo to nieprawdziwa. Kiedyś podawałem, że słowo nashachata, wymawiane według transkrypcji angielskiej oznacza po grenlandzku morsa. Tak było mi to przekazane i uwierzyłem w to. W dobie internetu nietrudno sprawdzić, że mors po grenlandzku to aaveq, lub aveq – zależnie od pisowni. Mój znajomy, znawca inuktitut, języka, jakim posługują się Grenlandczycy, potwierdził, we wszystkich dialektach ma podobne brzmienie.

Jacht Nashachata zatonął, ale nazwa krakowskiego stowarzyszenia pozostała.
Dla uniknięcia pomyłek podaję nazwę i adres internetowy mojej firmy:
Concept Sailing – www.conceptsailing.org

Henryk WolskiStrony: 1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12 


Powrót do listy
Amazonka

Amazonka przy niskiej wodzie
– sezon wędkowania
20-30.10.2024

20-sta rocznica opłynęcia Bieguna Północnego

Wydarzenie:
19 lipiec 2023
20-sta rocznica opłynęcia
Bieguna Północnego