Jesteś w: Strona główna Biografia żeglarska

Biografia żeglarska

Henryk Wolski urodził się 5 stycznia 1951 roku w Słupcy w Wielkopolsce.
Studiował na Politechnice Poznańskiej na wydziale Maszyny Robocze i Pojazdy. Studia zakończył uzyskaniem dyplomu magistra inżyniera mechanika.
Po zakończeniu studiów pracował w Zakładach Przemysłowych H. Cegielski w ośrodku zajmującym się badaniem silników spalinowych. Od dzieciństwa interesował się żeglarstwem i jeszcze w czasie studiów zdobył patent kapitana jachtowego. Po kilku latach zamienił swoje hobby na zawód i zaczął pracować jako skipper w Szkole Żeglarstwa Morskiego - Nordsee w Bremen.

W 1989 założył własną firmę, Concept Sailing - żeglowanie z konceptem. Organizowane przez niego rejsy posiadają zazwyczaj motto historyczne, np. śladami Odyseusza, śladami wikingów, itd.

Henryk Wolski od lat brał udział w przygotowaniu i realizowaniu różnych ekspedycji, jak na przykład ICESAIL zorganizowanej przez Arveda Fuchsa, a mającej na celu opłynięcie jachtem żaglowym bieguna północnego przez Przejście Północno-Zachodnie i Północno-Wschodnie. Ekspedycja trwała cztery lata. Dopiero w roku 1993, po trzech latach wyprawy, zdobyto wreszcie Przejście Północno-Zachodnie. Przejście Północno-Wschodnie udało się zdobyć dopiero w roku 2002, już w ramach innej ekspedycji.
W roku 1994 zrealizował własny projekt, wyprawę „Śladami wikingów“ z Rygi do Odessy, rzekami przez kontynent od Bałtyku do Morza Czarnego.
Na jachcie „Stary” wypłynął w roku 1998 ze Szczecina na wyspy duńskie do miejsc o szczególnym znaczeniu dla poznania historii i kultury wikingów.
Dla innych historycznych wypraw zbudował łódź „Welet”, replikę łodzi słowiańskiej z czasów wikingów. Trasy rejsów wiodły przez Szczecin i Wolin. „Welet” brał udział w szczecińskich Dniach Morza i wielu wolińskich festiwalach wikingów.
W roku 2000 ponownie z Arvedem Fuchsem zrealizował kolejną ekspedycję. Na replice łodzi ratunkowej „James Caird” sir Ernesta Shackletona wraz z czteroosobową załogą przepłynął dystans około 900 mil z Półwyspu Antarktycznego przez Wyspę Słoniową, do Południowej Georgii, a na koniec strawersował pieszo tę górzystą wyspę. W ten sposób po raz pierwszy powtórzono w całości historyczny rejs Shackletona. Wrażenia z wyprawy zawarł Henryk w książce pt. "Fortitudine Vincimus – zwyciężymy wytrwałością”.
Latem 2003 roku zamknął Henryk pętlę wokół bieguna północnego na „Zjawie IV” rejsem z Norwegii na Grenlandię. Był to ostatni brakujący odcinek pomiędzy obydwoma Przejściami; Północno-Zachodnim i Północno-Wschodnim. Jeszcze tego samego roku i na tym samym jachcie okrążył słynny przylądek Horn.
W roku 2006 zrealizował kolejny projekt z serii „Śladami wikingów”. W ramach ekspedycji „Viking 2006” przepłynięto „Weletem” z Gdańska do Odessy rzekami: Wisłą, Sanem, Dniestrem i Morzem Czarnym dystans ponad 2000 km. Było to pierwsze odtworzenie ostatniego z czterech znanych szlaków handlowych z czasów wikingów, z Morza Bałtyckiego na Morze Czarne. Wyprawie towarzyszyła ekipa telewizyjna i w efekcie powstał film z serii GEO 360° dla telewizji ARTE-Dokumentacja.
W roku 2008 zorganizował etapową wyprawę żeglarską „Od Kopca do Góry Kościuszki” na jachcie „Nashachata”. W ramach tej wyprawy poprowadził odcinek zaczynający się w Buenos Aires w październiku. Poprzez Cieśninę Magellana przepłynięto na Pacyfik, a potem wokół Przylądka Horn osiągnięto Ushuaia. Tu nastąpiła zmiana jednostki pływającej. Z jachtu przesiadł się na replikę łodzi wielorybniczej „Fuegia” i poprowadził ekspedycję Darwin & Tierra del Fuego” po wodach Kanału Beagle. Ekspedycja miała na celu odtworzenie historycznego rejsu poprowadzonego w roku 1833 przez kapitana HMS „Beagle” Roberta FitzRoya z udziałem Charlesa Darwina.
Pod koniec grudnia 2008 po zakończeniu ekspedycji na „Fuegii” ponownie w Ushuaia przejął jacht Nashachata” i poprowadził kolejny etap wyprawy pod tytułem „Antarctica – Circumpolar Navigation Part I”. W czasie tego rejsu odwiedzono Wyspy Falklandzkie, Południową Georgię, Kapsztad, dalej już na Oceanie Indyjskim Wyspy Crozeta i wyspę Amsterdam. Dotarto do Melbourne w Australii. Po opuszczeniu Australii wpłynięto ponownie na wody Pacyfiku i w maju 2009 dotarto do Nowej Kaledonii.

W ramach tych etapów wyprawy na jachcie „Nashachata” żeglując po wodach 3 oceanów (Atlantyk. Pacyfik Indyjski) okrążył 3 południowe przylądki 3 kontynentów: Horn (Ameryka Południowa), Aqulhas (Afryka) i Leeuwin (Australia)
21 czerwca 2015 roku, w dzień przesilenia dnia z nocą, na rosyjskim lodołamaczu atomowym „50 Let Pobedy” dotarł do Bieguna Północnego.
2016 - prowadził wyprawę kajakową w Antarktyce pt. „Belgica, kolebka naukowców i odkrywców”
Odbył liczne rejsy po Bałtyku, Morzu Północnym, Morzu Śródziemnym, Atlantyku
Jego łączny staż morski wynosi ponad 150 tysięcy mil morskich, czyli rachunkowo ponad 6 razy dookoła świata
Od 2000 roku Henryk pracuje regularnie, jako lider ekspedycji lub wykładowca na ekspedycyjnych statkach wycieczkowych w Arktyce, Antarktyce, Amazonii i innych regionach świata.

Relacje z rejsów publikował w różnych czasopismach jak „Poznaj Świat”, „Rejs” najczęściej jednak w miesięczniku „Żagle”
we wrześniu 2017


resume

ur. 05.01.1951 r. w Słupcy.
1973 patent kapitana jachtowego.
1974 dyplom mgr inż. mechanika zdobyty na Politechnice Poznańskiej.
1976 stopień instruktora żeglarstwa.
1985 - 87 skipper, instruktor żeglarstwa w Hochseeyachtschule Nordsee (szkole żeglarstwa pełnomorskiego) w Bremie.
1988 założenie firmy Henryk`s Sailing prowadzącej rejsy i szkolenia żeglarskie, a specjalizującej się w tzw. "żeglowaniu z konceptem".
1996 członek żeglarskiej komisji egzaminacyjnej w Berlinie.
2007 Master of Yachts - Ocean


Ważniejsze rejsy i osiągnięcia żeglarskie:

  • • Dwa przejścia Atlantyku
    • 1985-87 - rejsy na Islandię
    • 1987 - rejs na Lofoty
    • 1988 - rejs na Spitsbergen
    • 1991 - Rejs u wschodnich wybrzeży Afryki
    • 1991-93 - seria rejsów po Morzu Śródziemnym pod wspólnym tytułem: "Śladami Odyseusza"
    - publikacje w magazynie "Żagle" 7/97 oraz 2,8,9/2001
    • 1992-94 - udział (w charakterze I oficera) w ekspedycji ICESAIL z zamiarem opłynięcia Bieguna Północnego
    - publikacje w magazynie "Żagle" 6-10/95
    • 1994 - wyprawa Śladami Wikingów śródlądowymi drogami wodnymi z Rygi do Odessy
    - publikacja w "BOOTE" 9/94 oraz książka "Unternehmung Viking"
    • 1995 - rejs Śladami Odyseusza, wersja dookoła Wielkiej Brytanii
    - "Żagle" 8/97
    • 1999 - wyprawa "Śladami Średniowiecznych Kupców Słowiańskich" ze Spendowa (Berlin - Spandau) do Truso (pod Elblągiem) na łodzi słowiańskiej "Welet"
    - Film ORB "Mit der Nußschale über die Ostsee"
    • 2000 - ekspedycje "Shackleton 2000" na replice łodzi ratunkowej "James Caird" z Półwyspu Antarktycznego poprzez "Elephant Island" do "South Gorgia"
    - książka "Fortitudnie vincimus, zwyciężymy wytrwałością"
    • 2000 - rejs na jachcie "Dagmar Aaen" z Ziemi Ognistej na Azory
    • lato 2000 - rejsy na łodzi "Welet" słowiańskimi szlakami
    - "Żagle" 5/2001
    • 2002 - Przejście Północno-Wschodnie na s/y Dagmar Aaen
    • 2003 - Zamknięcie klamry wokół Bieguna Północnego - rejs z Norwegii na Islandię i Grenlandię
    • 2003 - Okrążenie Hornu na "Zjawie IV"
    - "Żagle" 6/2004
    • 2006 - Ekspedycja "Viking 2006", na "Welecie" śladami Wikingów z Gdańska do Odessy, od Bałtyku do Morza Czarnego rzekami: Wisła, San i Dniestr
    - "Żagle" 1,2/2007; Film ARTE z serii GEO 360°
    • 2008 Eksedycja "Darwin & Tierra del Fuego" wyprawa na replice łodzi wielorybniczej w Kanale Beagle - Zieia Ognista
    • 2008 / 2009 - Rejs jachtem "Nashachata" z Benos Aires, przez Cieśninę Magellana, wokół Hornu; Falklandy, Południowa Georgia, Kapstadt, Wyspy Crozet, Wyspę Amsterdam, Melbourne do Nowej Kaledonii. - 3/4 okrążenia swiata. żeglując po wodach 3 oceanów (Atlantyk. Pacyfik, Indyjski) z okrążeniem 3 południowych przylądków 3 kontynentów: Horn (Ameryka Południowa), Aqulhas (Afryka) i Leeuwin (Australia)
    • 2016 - Wyprawa kajakowa w Antarktyce pt. „Belgica, kolebka naukowców i odkrywców”
    • 2017 – rejs na mv „Ortelius” – semi circum navigation z Ushuaia do Nowej Zelandii przez Morze Rossa z odwiedzeniem historycznych miejsc na Ross Island i na kontynencie.
    • 2017 – przepłynięcie całego Pacyfiku na jachcie „Agens” z Panamy do Australii przez Kanał Panamski i wyspy: Galapagos, Wielkanocną, Pitcairn, Mangareva, Tahiti. Cooka, Tonga i Fiji.

we wrześniu 2017

Amazonka

Amazonka przy niskiej wodzie
– sezon wędkowania
20-30.10.2024