Jesteś w: Strona główna Artykuły

Artykuły

Ach, jak cudowna jest Panama!

W roku 1492 Krzysztof Kolumb wyruszył w swoją pierwszą wyprawę z Hiszpanii do Indii – jak mniemał. Był to czas tzw. wielkich odkryć geograficznych. Portugalczycy, którzy opanowali drogę na wschód wokół Afryki konkurowali z Hiszpanami, którzy starali się dotrzeć do Wysp Korzennych płynąc na zachód. Współzawodnictwo było tak mocne, że już w rok po wyjściu w morze pierwszej wyprawy Kolumba, papież Aleksander VI, mocą swojego urzędu podzielił świat na dwie części. 


Zapomniana część ekspedycji Shackletona The Ross Sea Party, albo Grupa Morza Rossa

Zapomniana część ekspedycji Shackletona – The Ross Sea Party, albo Grupa Morza Rossa Ostatnimi czasy, często pojawiały się informacje o rejsach „Sladami Shackletona.” Ponieważ jednak Shackleton zorganizował 3 ekspedycje wypadałoby zaznaczyć, o którą z tych trzech chodzi. Domyślnie wiemy, że chodziło o Imperial Trans-Antarctic Expedition, czyli Imperialnej ekspedycji trans antarktycznej, zwanej popularnie Ekspedycją Endurance, która odbywała się w czasie I wojny światowej w latach 1914 – 1917. W tej chwili niejeden czytelnik ze zdziwieniem w głosie zapyta, czy aby na pewno 1917?


Cudze chwalicie, swego nie znacie.

Cudze chwalicie, swego nie znacie.


North Pole Biegun Północny

North Pole – Biegun Północny

Coraz popularniejsze stają się u nas rejsy polarne, coś ludzi ciągnie w te zimnie surowe regiony. Mają one bez wątpienia swój urok, ale czy zawsze tak było?


Od Kopca do Góry Kościuszki mentalne zakończenie wyprawy

Od Kopca do Góry Kościuszki – mentalne zakończenie wyprawy


Kava czy herbata ?

Ale nie o jedzeniu, tylko o piciu chciałem pisać


Zatonięcie jachtu Nashachata

W prawdzie zatonięcie jachtu „Nashachata”nie przeszło do historii tak, jak „Zatonęcie Meduzy”, ale już sam fakt zatonięcia jest tragiczny, a szczególnie wtedy, gdy pociąga to za sobą ofiary w ludziach. Zatonięcie Meduzy stało sią słynne, ponieważ w obliczu niebezpieczeństwa kapitan wraz załogą opuścili statek i zostawili pasażerów na pastwą losu.
 W przypadku jachtu „Nashachata” zginął kapitan i jego brat.


2008 "Darwin & Tierra del Fuego"

Młody Darwin w roku 1833 był członkiem ekspedycji na brytyjskim statku HMS „Beagle", dowodzonym przez równie młodego kapitana Roberta Fitz Roya
Jedno z wielu zadań ekspedycji było skartografowanie Ziemi Ognistej, regionu w południowej części kontynentu amerykańskiego, tworzącego gęstą mozaikę wysp pooddzielanych kanałami wodnymi, ze słynnym Przylądkiem Horn na samym południu.


2008 Magellan i Horn

Będąc świadomy tego, że tzw. prawdziwe okrążenie Hornu, które liczyło się od 50° S na Atlantyku do 50° S na Pacyfiku ( lub odwrotnie) w nieprzerwanej żegludze, jest w ramach naszej wyprawy "Od Kopca do Góry Kościuszki" nierealizowalne, chciałem dojść do sensu tego założenia; "zrobić Horn z drogi". Start z Buenos Aires leżącego na szerokości 34,5° S przybliżał to założenie. Mieliśmy zamiar iść w dół Ameryki Południowej, wejść w cieśninę Magellana, przedostać się na Pacyfik i stamtąd kierując się na wschód okrążyć Horn. Ta trasa aż prosiła, o nawiązanie do Magellana


2006 Ekspedycja Viking

Historycznie datowana era Wikingów trwała od końca VIII do polowy XI wieku. Co pozostało z tych czasów, czy tylko sagi?Strony: 1  2  następna 
Amazonka

Amazonka przy niskiej wodzie
– sezon wędkowania
20-30.10.2024

20-sta rocznica opłynęcia Bieguna Północnego

Wydarzenie:
19 lipiec 2023
20-sta rocznica opłynęcia
Bieguna Północnego