Jesteś w: Strona główna Wieści

Wieści

Antarktyczna wyprawa kajakowa "Belgica, kolebka naukowców i odkrywców od A do Z"

Data: 2016-02-26

Antarktyczna wyprawa na statku „Belgica” (1897/99), była pierwszą w historii, która przezimowała w lodach Antarktyki. Wyprawa ta, była również pierwszą, stricte naukową wyprawą na wody antarktyczne.
 Jej organizatorem był Belg Adrien de Gerlache.
Członkowie załogi i sztabu naukowego reprezentowali 5 nacji. Wielu z nich przeszło do historii - czy to, jako naukowcy, czy odkrywcy.
Dla przykładu:
Roald Amundsen - Norweg, późniejszy zdobywca Przejścia Północno-Zachodniego, Bieguna Południowego oraz organizator innych pionierskich wypraw.
Frederick Albert Cook – Amerykanin, lekarz i fotograf wyprawy. Podróżnik polarny, etnograf. Pretendował do pierwszeństwa w zdobyciu Bieguna Północnego.
Henryk Arctowski – Polak, późniejszy profesor; geolog, oceanograf.
Antoni Bolesław DobroWolski – Polak, późniejszy profesor; glacjolog, meteorolog.
Emil Racovitza – Rumun, późniejszy profesor; zoolog, speleolog.
Wkład naukowy wyprawy Belgica w poznanie fauny i flory Antarktyki jest ogromny. Po raz pierwszy w historii, flora lądowa Antarktyki została zadowalająco zbadana. Zebrano
 i przebadano 55 gatunków porostów i 27 gatunków mchów. Odkryto kilka nowych gatunków alg słodkowodnych, trzy gatunki wątrobowców, jeden gatunek trawy, i nowy gatunek grzyba. Łącznie, na przestrzeni lat 1900–46, opublikowano 92 oficjalne raporty przedstawiające wyniki naukowe tej wyprawy.
Dużą częścią osiągnięć naukowych była również kartografia.
23 stycznia 1898, Belgica wpłynęła w nieznaną wcześniej cieśninę, która później została nazwana Cieśniną Gerlacha (Gerlache Strait - ok. 170 km długości i od 30 km do 8 km szerokości).Okazało się, że odkryta dużo wcześniej Ziemia Palmera (Palmer Land) nie jest częścią kontynentu Antarktycznego, lecz jedynie grupą wysp - Archipelagiem Palmera. Mapa zachodniej części Półwyspu Antarktycznego została uzupełniona o ponad 80 nowych nazw geograficznych. Dużo więcej obiektów geograficznych zostało naniesionych na mapę bez nadawania im nazw.
 

Mapa Cieśniny Gerlache wykonana przez Georges Lecointe (pierwszego oficer) z naniesioną trasą statku Belgica.

Po 105 latach od odkryć Belgijskiej Wyprawy Antarktycznej, w bezpośrednim sąsiedztwie rejonu jej działania dokonano nowego odkrycia geograficznego.
2 lutego 2003 roku, w trakcie tzw. zodiac cruising w grupie wysp Melchior (Melchior Islands) położonej w Archipelagu Palmera, Tomasz Zadróżny odkrył kanał dzielący wyspę Omega (Omega Islands). Dwa tygodnie później w nowo odkrytym kanale wykonano serię pomiarów, co pozwoliło na stworzenie jego pierwszej, szkicowej mapy.
W 2004 roku dokumentacja odkrycia została przesłana do SCAR (Komitetu Naukowego Badań Antarktycznych) wraz z propozycją nazwy dla kanału i dla nowej wyspy. Nazwy zostały zaakceptowane i od czerwca 2004 Antarktyka oficjalnie posiada kolejną wyspę - Bremeninsel (ID nazwy: 135152,ID miejsca: 17806) oraz nowy kanał - Bremenkanal (ID nazwy: 135153, ID miejsca: 17807).
 

Mapa Bremenkanal wykonana przez Tomasza (Tom) Zadróżnego

Zaplanowana przez nas wyprawa kajakowa spina klamrą wyprawę Belgica oddając honor i szacunek jej uczestnikom i odkrycie Tomka, członka naszej wyprawy, które pokazuje, że i w naszych czasach odkrycia geograficzne są możliwe.
Trasa wiodła od Omega Island i Bremeninsel w kierunku Grand Island, Anvers Island i The Waifs, przecinała Gerlache Strait do Selvick Cove (oba na Arctowski Peninsula) i dalej do Cuverville Island i Danko Island leżących w Errera Channel. Następnie do Beneden Head w Andvord Bay oraz Waterboat Point w północnej części Paradise Harbour. Z Paradise Harbour wiodła przez Kanał Ferguson i ponownie przecina Gerlache Strait, wokół Cape Errera na Wiencke Island przez Kanał Peltier aż do Damoy Point na Wiencke Island, gdzie nastąpiło zakończenie wyprawy.
Ponad 90% planowanej trasy pokrywa się z trasą przebytą przez statek Belgica (patrz załączone mapki), a część planowanych miejsc lądowań pokrywa się z miejscami lądowań załogi Belgici (Selvick Cove, Cuverville Island, Beneden Head w Andvord Bay, Cape Errera na Wiencke Island, Bruce Island, Bob Island).
Termin wyprawy: 04 – 22 luty 2016.
Uczestnicy wyprawy, kajaki oraz pozostały niezbędny sprzęt zostały przetransportowane do miejsca startu przez turystyczny statek ekspedycyjny MV Fram.
 Ta sama jednostka odebrała uczestników po zakończeniu wyprawy. Na odcinku do Ronge Island wyprawę wspomagał jacht „Dagmar Aaen” Arveda Fuchsa
 

Trasa wyprawy kajakowej

Załoga:
1.    Henryk Wolski – Polska – kierownik wyprawy
2.    Tomasz Zadróżny – Polska
3.    Karin Strand – Norwegia
4.    Wilfried Korth - Niemcy
5.    Tessa van Drie – Holandia

 


Mythos Feuerland

Data: 2011-03-25

Literackim owocem ekspedycji „Darwin & Tierra del Fuego” jest album fotograficzny „Mythos Feuerland” Autor Jürgen Hohmuth
Autorzy tekstów: Gerhard H. Ehlers, Henryk Wolski, Wilfried Korth, Ulf Wolter.
Wydawnictwo:Gütersloher Verlagshaus
ISBN-Nr.: 978–3–579-07 024-7

http://www.amazon.de/Mythos-Feuerland-Eine-Reise-Ende/dp/357907024X/
Książkę tę można nabyć także za moim pośrednictwem. Cena wraz z kosztami wysyłki wynosi 88 zł. henryk@conceptsailing.org
Zalecam zdecydowanie się na zakup do 15 czerwca lub od początku października 2011.

Nashachata

Data: 2011-01-03

Jestem przekonany, że Wszyscy zainteresowani wiedzą już o tym, ale wypada to także i tutaj odnotować. Tak smutnej nowiny jeszcze tu nie publikowaliśmy. Jacht „Nashachata” wysztrandował na argentyńskim u wejścia do Kanał Beagle. Zginął kapitan Marek Radwański i jego brat. Pozostałe 5 osób załogi zdołało się uratować.


Strony: 1  2  3  następna 
Amazonka

Amazonka przy niskiej wodzie
– sezon wędkowania
20-30.10.2024

20-sta rocznica opłynęcia Bieguna Północnego

Wydarzenie:
19 lipiec 2023
20-sta rocznica opłynęcia
Bieguna Północnego